Co budeme potřebovat:
- jádrové mýdlo, mýdlo s jelenem,
- soda na praní,
- 10 litrový kyblík,
- struhadlo,
- voda,
- vařečka,
- nádoby na plnění (pokud nechcete nechat sliz v kyblíku) - např. PET lahve,
- trychtýř,
- kelímek.
Postup:
Celé mýdlo nastrouháme na struhadle do kyblíku a zalijeme asi 4 litry horké vody. Přidáme potřebné množství sody na praní (řiďte se návodem na obale, jiné množství se dává u krystalické sody, než u kalcinované) a zamícháme. Pokud se mýdlo dobře nerozpouští, přilijeme do kyblíku ještě trochu horké vody. Po rozpuštění mýdla dolijeme do kyblíku vlažnou vodu a opět zamícháme. Uvidíte, že postupným chlazením Váš výtvor začne "slizovatět", může vypadat jako sulc J. Pokud nechcete sliz skladovat přímo v kyblíku, doporučujeme ho nalít do jiných nádob (např. PET lahví) ještě, než ztuhne. Pokud jej budete plnit do lahví, neplňte je až po okraj, sliz opravdu ztuhne a před použitím bude potřeba "protřepat".
Dávkování:
Do pračky stačí nalít 0,2-0,5 l slizu (malý nebo velký kelímek od jogurtu). Záleží na tvrdosti vody a znečištění prádla.
Do přihrádky pro aviváž přidejte ocet (2 polévkové lžíce). Je to velice důležité, prádlo se musí zbavit zbytků mýdla a zneutralizovat (ocet = kyselina, mýdlo = zásada).
Varianty pro obměnu:
- zkuste do slizu nakapat pár kapek (3-5) éterického oleje,
- do vaničky pro aviváž přidejte k octu 2 kapky éterického oleje (např. levandulový, tee tree),
- místo octu vyzkoušejte máchadlo Permon M, které prádlo také zneutralizuje a navíc krásně ovoní a zjemní, na rozdíl od klasické aviváže se může se použít také na plenky!!!
10 litrů slizu Vám vydrží minimálně na 20 praní a vyjde Vás asi na 45 Kč
.